fbpx

O stopovacích hrách

Jak stopovací hra probíhá

Obecné informace

Jakmile vám emailem přijdou plány hry, rozhodněte se, jestli si plán budete číst v mobilu či tabletu, nebo jestli si ho vytisknete. Posílám dva formáty, jeden má větší obrázky a písmo, aby se dobře četl na displeji telefonu, druhý plán je úspornější a šetří papír. Hrát můžete kdykoliv sedm dní v týdnu. Na trasu vyrážíte sami jen s plánem hry, vybaveni papírem a tužkou. Není potřeba se nikde registrovat. Schránky na trase pravidelně kontroluji. Pro případ odcizení či poškození je každá zpráva zdvojená.

Průběh hry

V průběhu cesty si vyprávíte příběh, který najdete v plánu hry. Části příběhu mohou být také po cestě rozmístěny v ukrytých schránkách. Pravá stopovačka hlavně obsahuje požadavek najít správný směr. Správnou cestu hledáte podle instrukcí v plánu hry a také podle nejrůznějších indicií a znamení vyskytujících se na trase. Dále se informace dozvíte z šifer, které jsou jak v plánu hry, tak ukryté ve schránkách. Nápovědy máte na konci plánu hry, takže se nemůžete ztratit. K určení směru je třeba jen trochu všímavosti, logiky, důvtipu. V plánu hry jsou pro děti i různé úkoly, které mají v průběhu cesty plnit, většinou úzce souvisí s tématem hry a s příběhem. Záměrně nepoužívám GPS souřadnice, protože to už by nebylo žádné dobrodružné stopování, takže to prosím vnímejte tak, že si jdete odpočinout od moderních technologií.

Vyústění hry

Příběh hry má své vyústění, pointu, překvapivé odhalení. Odměnou z absolvování hry má být pro děti i rodiče zážitek z týmové spolupráce a výprava do míst, která jsou sama o sobě krásná, zajímavá a dobrodružná, výprava napínavější než jen sledování turistické značky. V plánu hry je napsáno, že si máte ze schránky „poklad“ vzít jeden žeton za jeden zakoupený plán hry, je to kvůli tomu, abych alespoň orientačně mohl odhadnout, kdy bude schránka prázdná a doplnit ji. Původně tady toto omezení nebylo, ale opravdu to moc dobře nefungovalo. Kdyby se vám ovšem měly děti kvůli tomu pohádat, tak jim klidně dejte každému žeton. Pro větší výpravy je možné se domluvit, že schránku před výpravou naplním. Prosím pište nebo volejte na moje telefonní číslo.

Mějte prosím na paměti, že jsou hry umístěné volně venku, takže se může nějaká schránka ztratit, nebo se terén změní – například dojde ke kácení stromů. Z toho důvodu jsou schránky zdvojené a většinu informací najdete také na konci plánu hry. Něco nefunguje? Prosím, napište mi. Máte starší plán hry a nemůžete něco najít? Volejte, třeba došlo k nezbytné aktualizaci.

Jakým způsobem hry připravuji

Při vymýšlení, jak by měly hry pro děti i jejich rodiče vypadat, jsem chtěl, aby pátrací hry měly především zajímavý, poutavý a dobrodružný příběh. Také, aby se z toho příběhu něco dozvěděly, něco naučného, poučného, dějepisného. Základem příběhů jsou tedy zkazky, legendy, mýty o indiánech, Keltech, králi Artušovi nebo o bájné Atlantidě. Například v Indiánské zprávě se dozvídáte pravdivé informace o indiánech, ne ty z filmů a romantických příběhů. V Dívčí válce si nejprve projdete legendu od Aloise Jiráska a na konci se dozvíte, jak to bylo s příběhem doopravdy. Vložené úkoly a šifry slouží hlavně jako doplňkový program pro děti a nemají je potrápit, ale spíše pobavit. Jsou tedy poměrně jednoduché. Šifry zvládnou vyluštit pěti šestileté děti, mladší s nápovědou rodičů, starší určitě samostatně.

Proč to dělám

Rád se procházím v přírodě a více než místa turisticky hojně navštěvovaná vyhledávám odlehlé cesty. Když jsem na výletě s rodinou, děti samozřejmě chtějí každých deset minut vědět, kdy už dorazíme na nějaké zajímavé místo. Snažím se vymyslet dětem po trase nějakou zábavu, vyprávět jim něco zajímavého, vymyslet úkol, který musí splnit, hrát nějakou slovní hru. Když se pak procházím sám, vymýšlím hry pro ostatní rodiče. Mám celkem dost zkušeností. Můj tatínek už 50 let pořádá každý rok letní tábor pro děti a já na ně jezdil již od svých pěti let. Jako dospělák jsem mu pomáhal tábor organizovat a vymýšlel jsem dětem různé pátrací a stopovací hry. Příští rok budu tábor pořádat jako hlavní vedoucí a můžete na něj své děti přihlásit. Základnu máme osm kilometrů od města Sázava v okrese Benešov. Již teď mi můžete psát, abych věděl, jaký je předběžný zájem.

Táborová základna DISK Horní Kruty

Chtěla jsem MOC poděkovat za opravdu úžasnou hru! Vyrostla jsem ve skautech a moc mi chybělo, že moje děti takovou možnost nemají. Těšíme se na další! Co mě nadchlo, že kromě perfektně poschovávaných zpráv, se mi nesmírně líbila hloubka celé hry a také to, jak jsou jednotlivé aspekty zasazeny do prostředí, ve kterém jsme zprávu četli. Ještě jednou moc díky, brzy se pustíme do další výpravy!
Zuzana J.