fbpx

Po stopách tajného řádu

Instrukce ke hře

Tato hra byla vytvořena za účelem poznat část Prahy netradičním a zábavným způsobem. Naučíte se při ní dívat na památky jinýma očima a povšimnout si věcí, které byste jindy třeba neviděli. Účelem není hráče potrápit hledáním trasy nebo luštěním šifer. Jsou to jednoduché úkoly, ale kdybyste si nebyli něčím jisti, můžete se podívat na konec plánu hry, kde najdete nápovědy. (Poznámka pro rodiče: jde o vymyšlený, neexistující řád, ostatní informace, týkající se historie města a známých osobností, jsou pravdivé). Trasa začíná v Klementinu a odehrává se převážně na Petříně.

Třetí případ Viktora Štainera

Viktor Štainer je nadšený lovec záhad a zajímavostí. Původem je z malého města v severních Čechách, kde se zastavil čas a kde o filozofické myšlenky není nouze. V mládí cestoval po celém světě, aby se v druhé polovině svého života přestěhoval do Prahy. Doufal, že tu prožije nejedno dobrodružství hledače tajemna. 

POSLECHNĚTE SI VYPRÁVĚNÍ VIKTORA ŠTAINERA

Ukázka z plánu hry

Příběh

Prý ve vodě byla často vidět zlatá záře, která určitě pocházela od ukrytého pokladu. Jedna služka se ze zvědavosti nad studnu tak hluboce naklonila, až do ní spadla a utopila se. Mrtvou ji vytáhli a vodu pak vyčerpali, aby studnu mohli vyčistit. A při čištění se uvolnil kámen z obležení a s ním se vysypal i poklad 33 zlatých dukátů.

Zapište si to číslo.

Viktor ale nehledal zlato, pokračoval proto dále Karlovou ulicí prozkoumat Mosteckou věž a Karlův most. Pro stavbu mostu si Karel IV. vybral vynikajího stavitele Petra Parléře, jeho jméno ve francouzštině zní Pierre Parler, to znamená hovořící kámen. Ano, Viktor Štainer je bystrý, velmi důvtipný, nepřehlédne žádné znamení. A zanechal nám nápovědu pro další cestu.

Úkol

Napravo od Staroměstské mostecké věže je pomník Karla IV. Spočítejte, kolik knih v ruce třímají různé jeho sochy. Toto číslo si zapamatujte, ale nezapisujte, je to Viktorova nápověda, ne tajného řádu.

Viktor Štainer nám také zanechal tento lístek:

Zjistil jsem, že Staroměstská mostecká věž, kterou se vchází na Karlův most nedaleko odtud, je pokryta mnoha ozdobnými prvky, které mají jistý astrologický výklad. Jejich použití určitě nebylo náhodné. Při letním slunovratu je z brány této věže vidět slunce, které zapadá přesně za katedrálou sv. Víta na Hradčanech. Vydejte se přes Karlův most a počítejte sochy po pravé straně. Musíte napočítat tolik soch, kolik listin jste napočítali na pomníku.